Lekcja online – Co pełza i człapie w okolicy Polskiej Stacji Antarktycznej

IBB_logo2

„Kiedy rano wychodzi się przed Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego, polską placówkę badawczą na dalekim Południu, można potknąć się o krabojada, zostać pogonionym przez uchatkę lub pingwina. Nie mówiąc już o nocnych porykiwaniach słoni morskich, przez które trudno zmrużyć oko….”

17 stycznia 2016r. uczniowie klasy V i VI wzięli udział w nietypowej lekcji prowadzonej online prosto z  Antarktyki pt. „Co pełza i człapie w okolicy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego?”, która została zrealizowana za pomocą narzędzia do transmisji Cisco Webex, udostępnionego przez Scientix.

Transmisję poprowadziła pani Dagmara Bożek –Andryszczak pracownik Polskiej Stacji Antarktycznej im. Arctowskiego, prowadzonej przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN.

W czasie transmisji uczniowie zapoznali się z panią Dagmarą, poznali jej pracę oraz zapoznali się z tematem przygotowanego spotkania.

Uczniowie poznali zwierzęta zamieszkujące tereny Wyspy Króla Jerzego inaczej nazywanej Arktyką oraz dowiedzieli się jak żyją oraz jak reagują na spotkania z osobami pracującymi na stacji.

Prezentacje multimedialne, filmy o pingwinach, krabojadach i fokach, dodatkowo dopełniły pomysłowość zajęć i bardzo zaangażowały uczniów. Po lekcji uczniowie wypowiadali z zachwytem: „Poczułem się, jakbym był w Antarktyce!”

Uczniowie mieli również możliwość zadawania pytań pani Dagmarze bezpośrednio na czacie. Takie autentyczne zajęcia i spotkania z niesamowitymi ludźmi działają na emocje, i o to nam w edukacji chodzi….   dlatego też, kolejna lekcja online już za tydzień!!!!

***Polska Stacja Antarktyczna – powszechnie nazywana „Arctowski” – to jedyna czynna przez cały rok polska stacja badawcza w Antarktyce, położona na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Oddalona od Polski prawie 14 tysięcy kilometrów.

Na Stacji są prowadzone badania przede wszystkim z zakresu biologii i ekologii oraz wykonywane obserwacje monitoringowe: ekologiczne, glacjologiczne i meteorologiczne.

Stacja działa nieprzerwanie od 1977 roku. Opiekę logistyczną i merytoryczną nad Stacją sprawuje Zakład Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz