Warsztaty edukacyjne „Bezpieczny lód”

       pierwsza pomoc 27

        Podobno najbezpieczniejszy jest taki lód, na który nie wchodzimy. Trudno jednak uwierzyć, że uda nam się powstrzymać amatorów ślizgawki, zwłaszcza dzieci i młodzież, od hasania po lodowych taflach zamarzniętych jezior i stawów.   Jak sprawić, żeby zimowe ferie były bezpieczne? Temu celowi ma służyć akcja „Bezpieczny lód”.
Dlatego w miniony poniedziałek,  tj.04.12.2015r 28 uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Bolechowicach uczestniczyło w warsztatach edukacyjnych pod hasłem „Bezpieczny lód” w Centrum Kongresowym w Kielcach. Organizatorem akcji dla szkół z województwa było Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jej głównym celem było teoretyczne przeszkolenie dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego. W ramach tych zajęć poruszone zostały zagadnienia związane z wypadkami na kruchym lodzie, zimowymi akcjami ratunkowymi. Odbyły się pokazy ratownictwa wodnego.

Warsztaty rozpoczęła 45 minutowa prelekcja dotycząca bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Uczniowie Naszej szkoły, a także dzieci z innych szkół poznali m.in. potencjalne niebezpieczeństwa związane z zabawami na kruchym lodzie oraz, jak należy postępować w wypadku, gdy lód się załamie.

Kolejnym punktem warsztatów była praktyczna nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej, postępowania z osobą wychłodzoną oraz zaznajomienie dzieci z prostymi węzłami ratowniczymi.

Uczniowie z Bolechowic  doskonale sprawdzili się zwłaszcza w przeprowadzaniu resuscytacji na fantomach, dzięki temu, że w Naszej Szkole regularnie od kilku lat szkoli się dzieci w zakresie udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego. Taka akcja, szczególnie przed feriami, jest bardzo potrzebna. Nawet dziecko, mając potrzebną wiedzę, może przyczynić się do uratowania człowieka.podkreśla dyrektor placówki, Tomasz Gruszczyński.

Uczniom podobały się też pokazy najnowszego sprzętu ratowniczego, którego działanie mieli możliwość wypróbować samodzielnie.

— Jak ratować tonącego spod lodu?- Podać mu gałąź, sanki lub szalik. A jak się nie da, wezwać przez komórkę ratowników lub policję!– odpowiadali uczniowie Naszej Szkoły.
Ostatnim punktem warsztatów, bardzo entuzjastycznie przyjętym przez uczniów, było spotkanie z zawodnikami VIVE Tauron Kielce, którzy wylosowanym uczestnikom rozdawali piłki z autografami drużyny. Z Naszej Szkoły piłkę wylosował Maciej Wróblewski z klasy IV.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz