Sprawdzian szóstoklasisty – zadania PYTANIA, ODPOWIEDZI

Materiał zaczerpnięto z: dziennikzachodni

Sprawdzian szóstoklasisty 2015: W środę, 1 kwietnia, uczniowie szóstych klas szkół podstawowych napisali pierwszy w swoim życiu poważny test – sprawdzian w klasie szóstej szkoły podstawowej. W tym roku sprawdzian szóstoklasisty CKE składał się z dwóch części. Pierwszą część testu szóstoklasiści napisali po polsku, drugą w języku obcym, najczęściej po angielsku. ZOBACZ ZASADY, PYTANIA I ODPOWIEDZI DOTYCZĄCE SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTÓW 2015

Materiał zaczerpnięto z: radioooo

Część pierwsza rozpoczęła się o godz. 9. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 80 minut (lub 120 minut w przypadku części uczniów, którym przysługuje wydłużony czas pisania sprawdzianu np. dyslektyków). W arkuszu znalazły się zadania z języka polskiego i matematyki.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Informacje podstawowe>>>
Uczniowie mieli do rozwiązania 26 zadań – 13 z języka polskiego i 13 z matematyki. Zadanie z języka polskiego odnosiły się do cytowanego w arkuszu tekstu na temat inteligencji słoni napisanego na podstawie popularno-naukowego artykułu w tygodniku „Newsweek” oraz komiksu opowiadającego o „pojedynku” między antycznymi malarzami Zeuksisem i Parrazjosem, który z nich maluje bardziej realistycznie.
Szóstoklasiści, z którymi rozmawiał Kamil Szwarbuła z Informacyjnej Agencji Radiowej opowiedzieli, co było na sprawdzianie. Według ich relacji, trzeba było m.in. napisać opowiadanie na temat „Tajemnicze pudełko”. – Z mojego pudełka wyleciał duszek – powiedziała jedna z uczennic. – Napisałem o tym, że znalazłem pudełko zamiast poduszki rano – dodał jej kolega.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Język polski – czego się spodziewać?>>>
Matematyka: najtrudniejsze okazały się zadania otwarte
Jeśli zaś chodzi o zadania z matematyki, najtrudniejsze okazały się te otwarte, w których uczeń nie miał podanych odpowiedzi do wyboru. W jednym z poleceń trzeba było policzyć koszt wysłanych wiadomości sms, w innym – oszacować, ile trzeba kupić worków z ziemią do skrzynek w ogrodzie. Trzeba było też obliczyć długość trasy rajdu w oparciu o umieszczoną w arkuszu mapę. Na sprawdzianie przydała się także znajomość wzorów na pola figur płaskich.
Według uczniów, z którymi rozmawiał reporter IAR, ostateczny sprawdzian był łatwiejszy niż próbny.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Matematyka – czego się spodziewać?>>>
Po przerwie, o godz. 11.45, rozpocznie się druga część sprawdzianu – test z języka obcego. Potrwa ona 45 minut, w przypadku dyslektyków – 70 minut. Uczeń mógł wybrać, z jakiego języka obcego chce pisać sprawdzian, musiał być to jednak język, którego uczy się w szkole. Do wyboru były: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i włoski.
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Język obcy – czego się spodziewać?>>>
Zestaw zadań egzaminacyjnych z języka obcego obejmuje następujące treści: rozumienie ze słuchu, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych i rozumienie tekstów pisanych.

Czytaj więcej:  LINK      PYTANIA – ODPOWIEDZI

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz