Barbórka w Bolechowicach

Dzień górnika 30Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel , kamień, kruszywo i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!” 

           W dniu 19  listopada   przedszkolaki oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Bolechowicach  gościli przedstawicieli jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów. Naszą szkołę odwiedzili: Dyrektor Do Spraw Doskonalenia Kompetencji Lafarge Beton Kruszywa- Pan Marek Grabowski, nadsztygar Małgorzata Janik, Zastępca Kierownika Kopalni „Radkowice”- Mariusz Matusz.  Ubrani w galowe mundury, które założyli specjalnie na to spotkanie, podzielili się z dziećmi wiedzą na temat ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni, zaprezentowali narzędzia i wyposażenie niezbędne w pracy górnika.  W ciekawych słowach przedstawili dzieciom blaski i cienie górniczej profesji i specyfikę pracy w kopalni. Przybliżyli także wizerunek patronki wszystkich górników- św. Barbary. Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się licznym odznaczeniom, które można otrzymać za specjalne zasługi. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć mundur, czapkę górniczą a także mogły policzyć wszystkie guziki na górniczym mundurze. Zadanie było trudne, ponieważ było ich aż trzydzieści trzy. Nasi goście nawiązali świetny kontakt z uczniami i cierpliwie odpowiadali na ich bardzo wnikliwe pytania.

– Dzięki takim spotkaniom dzieci nie tylko poszerzają swoja wiedzę na temat ważnej i odpowiedzialnej pracy górników, ale uczą się też doceniać i szanować ich trud. – twierdzi Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolechowicach – pan Tomasz Gruszczyński.

Na zakończenie wizyty Pan Dyrektor , Tomasz Gruszczyński, ogłosił konkurs plastyczny pod hasłem: „Praca górnika widziana oczami dziecka”. Następnie zaprosił naszych zacnych gości na rozstrzygnięcie konkursu, które odbyło się w przeddzień Święta Górników,  03.12.2014 r. w Szkole Podstawowej w Bolechowicach. Ten ważny dla każdego górnika dzień uroczyście świętowaliśmy razem z panami Markiem Grabowskim i Mariuszem Matuszem, którzy pomogli nam wyłonić zwycięzców konkursu. Dzieci wykonały wiele ciekawych prac, dlatego komisja konkursowa miała nie lada zadanie, by z ponad stu prac wykonanych przeróżnymi technikami wyłonić najciekawsze.

Wyniki konkursu plastycznego pod hasłem: „Praca górnika widziana oczami dziecka” przedstawia się następująco:

 Kategoria klas I

 1. I miejsce – Gabryś Bandura– kl. I
 2. II miejsce – Paulina Pyczek – kl. I
 3. III miejsce – Mateusz Kuciński – kl. I

Wyróżnienia :

 1. Amelia Kuś – kl. I
 2. Karol Szymonek – kl. I
 3. Piotr Kasperek – kl. I
 4. Natalia Janus- kl. I
 5. Bartosz Huk – kl. I
 6. Klaudia Gruszczyńska – kl. I
 7. Hanna Sobczyk – kl. I
 8. Oliwia Markiewicz – kl. I

Kategoria klas II- III

ex aequo dwa pierwsze miejsca

 1. I miejsce – Weronika Jarząb – kl. III
 2. I miejsce – Aleksandra Jastrzębska  – kl. III

Kategoria IV – VI

ex aequo dwa pierwsze miejsca

 1. I miejsce Marta Kraińska – kl VI
 2. I miejsce Magdalena Wcisło – kl VI

 Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali bardzo cenne nagrody w postaci , m.in. klocków Lego, puzzli, lalek, przyborów do malowania, zestawów do robienia biżuterii.

Nagrodą specjalną dla wszystkich zwycięzców i wyróżnionych  w konkursie jest wycieczka do kopalni Lafarge już wczesną wiosną.

Dzień górnika 2       W ramach podziękowań uczniowie wręczyli górnikom własnoręcznie wykonane kwiaty i zaśpiewali tradycyjne „100 lat”. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy mogli wspólnie się spotkać i na tą wizytę już teraz serdecznie zapraszamy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz