Andrzejki w Oddziałach Przedszkolnych

     andrzejki 2        „Niech się spełnią Andrzejkowe czary …”

            Andrzejki to jedyny czas w roku, kiedy prawie wszyscy chcą wróżyć i poznawać swoją przyszłość. Dnia 28.11.2014r. z tej okazji skorzystały przedszkolaki. Tego dnia nie zabrakło wróżek, elfów, rycerzy, czarodziejów i innych postaci z bajek.

W ten wyjątkowy dzień, jedyny taki w całym roku, zajęliśmy się zgodnie z tradycją wróżeniem naszej przyszłości. Dzieci pod opieką przesympatycznych czarownic, w których role wcieliły się wychowawczynie grup „Motylki” i „Pszczółki” panie: Ewa Krzysztofek
i Anna Marzec miały niepowtarzalną okazję wziąć udział w zabawie andrzejkowej. Oprawa muzyczna, scenografia, gra świateł i wymyślne stroje przedszkolaków stworzyły aurę tajemniczości sprzyjającą czarom. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy piosenkach z dziecięcego repertuaru. Andrzejkowe zabawy dostarczyły uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć.Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Podekscytowane dzieci z radością brały aktywny udział we wspólnej zabawie. Różnymi sposobami odkrywały tajemnice losu. Nie zabrakło ustawiania bucików i tradycyjnego lania wosku:

„Oj darze, oj darze, niechaj przyszłość się ukaże. Czary mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie”.

     Wszystkie wróżby okazały się pomyślne, zatem tego dnia nie zabrakło na małych buziach naszych podopiecznych uśmiechów i radości. W trakcie zabawy maluchy nabierały sił przy słodkich ciasteczkach przygotowanych przez ich rodziców.

To był dzień pełen niespodzianek, magii i czarów…

Dzień wróżenia w grupie „Biedronek” rozpoczął się od dekoracji sali. Pani Aneta Gruszczyńska i pani Sylwia Górska zatroszczyły się o nastrój tajemniczości i magii. Stosowne rekwizyty, zapach topionego wosku wywoływały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Muzyka rozbrzmiewała od rana w przedszkolu, a dzieci pięknie prezentowały się  w barwnych strojach.

Przez cały dzień towarzyszyły różnorodne wróżby. Aby nadać moc czarom dzieci wypowiedziały magiczne zaklęcie:

             „Hokus-pokus,czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

Było lanie wosku, ustawianie bucików, wróżba „Kim będę jak dorosnę?”.  Nie zabrakło także wróżenia za pomocą wirującej butelki. Wróżby przeplatane były śpiewem i tańcami przy muzyce w towarzystwie wróżki – pani Anety i jej czarnego kota – pani Sylwii. Przedszkolaki bawiły się w „Taniec na gazecie”, „Taniec z balonem”.

Wszystkie wróżby dzieci potraktowały z uśmiechem i żartem, dlatego zabawa była udana.

Dzień ten dostarczył przedszkolakom wielu niesamowitych przeżyć i emocji, a przede wszystkim stał się okazją do rozbudzenia w dzieciach ciekawości oraz chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Oddział Przedszkolny, Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz