ŚWIATOWY DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
13 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji, w czwartek 16 października 2014 r. zaprosiliśmy do naszej szkoły ratowników medycznych sekcji nurków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mójczy. Byli to Hanna Krzysiek, Paweł Krzysiek i Andrzej Nowakowski. Towarzyszył im nauczyciel naszej szkoły, a zarazem ratownik medyczny – pan Michał Wcisło. Swoją obecnością zaszczycili nas również włodarz Gminy Sitkówka – Nowiny- pan Stanisław Barycki, radne z Komisji Zdrowia , Kultury i Bezpieczeństwa- Wiesława Janus i Elżbieta Antoniak oraz przedstawicielka Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, pani Urszula Terlicka. Jak ważna jest udzielona komuś w potrzebie pierwsza pomoc – wiemy wszyscy. Często właśnie dzięki niej poszkodowany ma szansę przeżyć. Ratownicy medyczni uświadamiali nam konieczność posiadania wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Pierwsza pomoc jest szeregiem czynności wykonywanych bezpośrednio po wypadku lub podczas nagłego ataku choroby. Ponieważ nigdy nie można spodziewać się wypadku, pierwsza pomoc powinna u każdego być tak wyćwiczona, że nawet w bardzo stresującej sytuacji, będziemy pamiętać jak jej udzielić.
Ratownicy w swoich wypowiedziach skupili się przede wszystkim na praktycznych przykładach. Opowiadali o własnych doświadczeniach i pokazywali jak należy udzielić pomocy w konkretnych przypadkach.
– „Przede wszystkim – nie należy się bać .Naszym obowiązkiem jest pomoc osobie potrzebującej.”- mówił pan Andrzej Nowakowski.
– „Każdy może zostać bohaterem ratującym ludzkie życie. Jednocześnie każdy chciałby, żeby los mu takiej szansy nigdy nie dał. Ale kiedy dochodzi już do tragicznego zdarzenia – wypadku samochodowego, pożaru, wstrząsu anafilaktycznego – jest za późno na zastanawianie się, co w takiej sytuacji właściwie należałoby zrobić. To trzeba wiedzieć. To wiedza na wagę życia.” – podkreślał Pan Wójt , Stanisław Barycki
Ratownicy medyczni przywieźli ze sobą najnowocześniejszy sprzęt medyczny, a uczniowie mogli dotknąć, a nawet założyć oryginalny kombinezon nurka, maskę czy też używaną pod wodą butlę tlenową.
Wraz z obchodami Międzynarodowego Dnia Ratownictwa Medycznego nasza szkoła przyłączyła się też do akcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, tj. bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej przez jak największą liczbę osób. Wydarzenie to odbywało się w całej Europie od godziny 12.00 do godziny 12.30. Celem uczniów naszej szkoły jest pobicie rekordu Polski, dlatego w ciągu pół godziny na sześciu fantomach resuscytację krążeniowo – oddechową prowadziło 29 uczniów i trzech nauczycieli wraz z Dyrektorem Szkoły- panem Tomaszem Gruszczyńskim, który po udzieleniu pierwszej pomocy mówił: „ Nasza szkoła od wielu lat współpracuje z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy na czele z panem Jerzym Owsiakiem. W ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” zostaliśmy wyposażeni w sprzęt do nauki pierwszej pomocy. Dlatego naszym obowiązkiem jest już od przedszkolaka uczyć dzieci resuscytacji krążeniowo – oddechowej, bo jak podają statystyki jeśli co 10 mieszkaniec Ziemi potrafiłby udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to życie miliona ludzi rocznie.”
Ostatnim punktem programu było ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pod hasłem: „Ratownictwo medyczne widziane oczami dziecka”. Napłynęło ponad 40 prac. Wybór zwycięskich był bardzo trudny. Ostatecznie jury wybrało najlepsze prace. I tak:
I miejsce zajęła uczennica klasy VI- Marta Kraińska , II miejsce Adam Wcisło – kl. IV, III miejsce Piotr Kasperek z kl. IB. Wszystkie prace były wykonane z ogromnym sercem i zaangażowaniem.
– „ Dzięki takim akcjom dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.- twierdzą nauczyciele Szkoły Podstawowej w Bolechowicach.”