ŚWIATOWY DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

LOGORURŚWIATOWY DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

            13 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ratownictwa Medycznego. Z tej okazji,  w czwartek 16 października 2014 r.  zaprosiliśmy do naszej szkoły ratowników medycznych  sekcji nurków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mójczy. Byli to Hanna Krzysiek, Paweł Krzysiek i Andrzej Nowakowski. Towarzyszył im nauczyciel naszej szkoły, a zarazem  ratownik medyczny – pan Michał Wcisło. Swoją obecnością  zaszczycili nas również włodarz  Gminy Sitkówka – Nowiny- pan Stanisław Barycki, radne z Komisji Zdrowia , Kultury i Bezpieczeństwa- Wiesława Janus i Elżbieta Antoniak oraz przedstawicielka Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, pani  Urszula Terlicka.            Jak ważna jest udzielona komuś w potrzebie pierwsza pomoc – wiemy wszyscy. Często właśnie dzięki niej poszkodowany ma szansę przeżyć. Ratownicy medyczni uświadamiali nam konieczność posiadania wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Pierwsza pomoc jest szeregiem czynności wykonywanych bezpośrednio  po wypadku lub podczas nagłego ataku choroby. Ponieważ nigdy nie można spodziewać się wypadku, pierwsza pomoc powinna u każdego być tak wyćwiczona, że nawet w bardzo stresującej sytuacji, będziemy pamiętać jak jej udzielić.

Ratownicy w swoich wypowiedziach skupili się przede wszystkim na praktycznych przykładach. Opowiadali o własnych doświadczeniach   i pokazywali jak należy udzielić pomocy w konkretnych przypadkach.

„Przede wszystkim – nie należy się bać .Naszym obowiązkiem jest pomoc osobie potrzebującej.”- mówił pan Andrzej Nowakowski.

Każdy może zostać bohaterem ratującym ludzkie życie. Jednocześnie każdy chciałby, żeby los mu takiej szansy nigdy nie dał. Ale kiedy dochodzi już do tragicznego zdarzenia – wypadku samochodowego, pożaru, wstrząsu anafilaktycznego – jest za późno na zastanawianie się, co w takiej sytuacji właściwie należałoby zrobić. To trzeba wiedzieć. To wiedza na wagę życia.– podkreślał Pan Wójt , Stanisław Barycki

Ratownicy medyczni przywieźli ze sobą najnowocześniejszy sprzęt medyczny, a uczniowie mogli dotknąć, a nawet założyć oryginalny kombinezon nurka, maskę czy też używaną pod wodą butlę tlenową.

Wraz z  obchodami Międzynarodowego Dnia Ratownictwa Medycznego nasza szkoła przyłączyła się też do akcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, tj. bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej przez jak największą liczbę osób. Wydarzenie to odbywało się w całej Europie od godziny 12.00  do godziny 12.30. Celem uczniów naszej szkoły jest pobicie rekordu Polski, dlatego w ciągu pół godziny na sześciu fantomach resuscytację krążeniowo – oddechową prowadziło 29 uczniów i trzech nauczycieli wraz z Dyrektorem Szkoły- panem Tomaszem Gruszczyńskim, który po udzieleniu pierwszej pomocy mówił: Nasza szkoła od wielu lat współpracuje  z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy na czele z panem Jerzym Owsiakiem. W ramach Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować” zostaliśmy wyposażeni w sprzęt do nauki pierwszej pomocy. Dlatego naszym obowiązkiem jest już od przedszkolaka uczyć dzieci resuscytacji krążeniowo – oddechowej, bo jak podają statystyki jeśli co 10 mieszkaniec Ziemi potrafiłby udzielać pierwszej pomocy, ocaliłoby to życie miliona ludzi rocznie.

Ostatnim punktem programu było  ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pod hasłem:  „Ratownictwo medyczne widziane oczami dziecka”. Napłynęło ponad 40 prac. Wybór zwycięskich był bardzo trudny. Ostatecznie jury wybrało najlepsze prace. I tak:

I miejsce zajęła uczennica klasy VI- Marta Kraińska , II miejsce Adam Wcisło – kl. IV, III miejsce Piotr Kasperek  z kl. IB. Wszystkie prace były wykonane z ogromnym sercem i zaangażowaniem.

„ Dzięki takim akcjom dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.- twierdzą nauczyciele Szkoły Podstawowej w Bolechowicach.”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz