Ciekawa lekcja przyrody…

leśniczy            Dnia 06.10.2014r.  dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Szewce,  uczniów i przedszkolaków  Szkoły Podstawowej w Bolechowicach odwiedził niezwykły gość – pan leśniczy Mariusz Wertka. Uczniowie klas starszych przedstawili przygotowane specjalnie na tę okazję prezentacje multimedialne dotyczące życia zwierząt będących pod ochroną. Następnie nasz gość przedstawił dzieciom informacje na temat pracy leśniczego, zwierząt żyjących w lesie, a także roślin  chronionych i zachowania bezpieczeństwa podczas pobytu w lesie. Pan  Mariusz  uczył dzieci jak prawidłowo dokarmiać zwierzęta zimą, jak o nie dbać aby mogły przetrwać ten trudny dla nich czas.  Pokazał wiele ciekawych rekwizytów, wykorzystywanych w codziennej  pracy leśniczego. Podkreślał, że w czasie srogiej zimy dokarmianie jest koniecznością, a jeśli zacznie się dokarmiać zwierzęta, nie można tego zaniechać . Zaznaczył także, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać życie wybranych zwierząt (sarny, dzika, lisa) zamieszkujących lasy naszej okolicy. Uczniowie z zainteresowaniem przysłuchiwali się ciekawostkom  o lisach, wilkach i innych zwierzętach żyjących w naszych lasach. Ważnym tematem, poruszonym podczas spotkania była też ochrona przeciwpożarowa lasów. Na koniec wizyty dzieci zadawały naszemu gościowi wiele zaskakujących pytań, na które cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Za aktywny udział w spotkaniu uczniowie zostali obdarowani przez  pana leśniczego wieloma upominkami. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów. Z pewnością nauczyli się oni odpowiedzialności za swoje postępowanie, ale także za życie bezbronnych stworzeń. Dzień ten stał się doskonałą okazją do propagowania proekologicznych zachowań dzieci, oraz zasad dbania o środowisko naturalne i kształtowania  prawidłowych postaw wobec przyrody. Takie przedsięwzięcia przyczyniają się do wychowania dzieci w duchu ekologicznym.

-Uczmy miłości do przyrody uczmy spostrzegać jej piękno cieszyć się nim, podziwiać je i przestrzegajmy dzieci by tego piękna nie niszczyły.- podkreślał dyrektor szkoły, pan Tomasz Gruszczyński.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Mariuszowi Wertce i Nadleśnictwu Szewce za niecodzienną lekcję ekologii i za owocną współpracę z naszą szkołą. Czekamy teraz na pogodę, aby móc spotkać się z przyrodą „twarzą w twarzą”…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz