VII Piknik Historyczny w Szewcach

Szewce 2014  3

      Bitwa pod Szewcami trwała cały dzień – 17 września 1944 roku. Oddziały 3. Pułku Piechoty Legionów AK pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” starły się z Niemcami. Zginęło wówczas około 80 Niemców i tylko trzech Polaków, pomimo bliskości Kielc i możliwości odsieczy niemieckiej.           Pomnik w lesie w Szewcach gromadził kombatantów od dawna, także wtedy, gdy nie wolno było mówić głośno o Armii Krajowej, o „Szarym”. W wolnej Polsce środowiska kombatanckie we współpracy z samorządami lokalnymi dbają, aby nie tylko obchodzić rocznicę bitwy pod Szewcami, ale aby stawała się ona lekcją historii.

Tak było także i w tym roku… 21 września w Szewcach odbył się VII Piknik Historyczny. Chętni uczniowie klas I-VI SP w Bolechowicach wraz z opiekunami udali się tam w celu uczczenia pamiętnej bitwy pod Szewcami. Uroczystość rozpoczęła Msza święta przy leśnym pomniku w intencji żołnierzy legendarnego „Szarego” – Antoniego Hedy. Podczas Eucharystii kilkanaście pocztów sztandarowych reprezentowało różne formacje kombatanckie, harcerzy i młodzież szkolną. Mszę św. odprawił kapelan kombatantów Armii Krajowej. Oprawę liturgiczną sprawowali uczniowie kasy VI naszej szkoły, przygotowani przez nauczycielkę religii- panią Iwonę Korban.

We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, władz gminy wraz z panem wójtem Stanisławem Baryckim, formacje kombatanckie, uczniowie szkół gminy Nowiny z nauczycielami oraz dyrekcją, zagrała także Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Nowin.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz