XLIX wymarsz ku wolności w Bolechowicach

Odznaka_1_Kompanii_Kadrowej

 „Raduje się serce, raduje się dusza, gdy Pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza…” 100 lat temu, 6 sierpnia 1914 roku  z Krakowskich Oleandrów wymaszerowała Pierwsza Kompania Kadrowa.

       O godz. 9.45. żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, 12 sierpnia dotarli do Kielc. Na pamiątkę tamtych wydarzeń każdego roku, w sierpniu, z krakowskich Oleandrów do Kielc wyrusza marsz szlakiem kadrówki, który m.in. prowadzi przez Bolechowice. Także w tym roku ok. 700 uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej spędziło nocleg z 11 na 12 sierpnia 2014 r. w Szkole Podstawowej w Bolechowicach. Wśród uczestniczących w marszu żołnierzy był najmłodszy uczestnik marszu – trzyletni Rysio.

 Wspólnie z Krakowa do Kielc maszerowali przedstawiciele organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej, a także osoby cywilne. Honorowy Patronat nad Marszem objęła Pani Karolina Kaczorowska małżonka ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

W poniedziałek 11 sierpnia 2014 r. kadrówka zawitała do Bolechowic. Pomimo niesprzyjającej aury na szkolnym podwórzu kadrowicze rozbili kilkadziesiąt namiotów. Spali także w szkolnej sali gimnastycznej, w szatni i na szkolnych korytarzach. W poniedziałkowy wieczór, po energetycznej kolacji, odbył się wieczorny apel na placu przed szkołą. Następnego dnia w porannym apelu uczestniczyli przedstawiciele władz gminy Sitkówka – Nowiny: Wójt Stanisław Barycki, Sekretarz Gminy Sitkówka – Nowiny – pani Izabela Dziewięcka, zastępca wójta Krzysztof Rym, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – pan Jacek Kania i Tomasz Gruszczyński– Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolechowicach. Wójt Gminy Stanisław Barycki otrzymał jubileuszowe odznaczenie w setną rocznicę „ wymarszu ku wolności” od komendanta marszu pana Jana Józefa Kasprzyka. Oprócz noclegu w szkole w Bolechowicach uczestnicy marszu mieli okazję skorzystać z rekreacji na basenie „Perła”.

– Jeszcze raz chciałbym serdecznie podziękować Panu Wójtowi Stanisławowi Baryckiemu i Panu Dyrektorowi szkoły Tomaszowi Gruszczyńskiemu za serdeczne przyjęcie i stworzenie podczas ostatniego noclegu kadrówki tak miłych warunków.- mówił komendant marszu pan Jan Józef Kasprzyk.

Pan dyrektor Tomasz Gruszczyński podziękował wszystkim uczestnikom marszu i zwrócił uwagę na to, iż takie przedsięwzięcie to wspaniała lekcja patriotyzmu i lekcja historii dla młodszych pokoleń.

Pan Wójt serdecznie pozdrowił wszystkich uczestników marszu, podziękował za tak wspaniałe wyróżnienie , jakim jest jubileuszowa odznaka i życzył lepszej pogody i udanej dalszej wędrówki i wejścia do Kielc.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz