Wielkie malowanie pisanek w przedszkolu

   pisanka (2)      Czas Świąt Wielkanocnych jest związany przede wszystkim z tradycją malowania pisanek. W zależności od techniki zdobienia, świąteczne jajka maja różne nazwy: pisanki, kraszanki, oklejanki, rysowanki, drapanki. Coraz częściej spotyka się osoby, które przed Wielkanocą w tradycyjny ręczny sposób wykonują pisanki. Także dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Bolechowicach, w poniedziałek 14 kwietnia oddały się tej pięknej sztuce ludowej i  uczestniczyły w warsztatach plastycznych – „Malowanie pisanek”. Dzieci wraz z Wójtem Gminy Sitkówka- Nowiny Panem Stanisławem Baryckim, Radą sołecką z Bolechowic p. Wiesławą Janus, z sołtysem Bolechowic Panem Zbignewem Janturą, z Dyrektorem Szkoły Panem Tomaszem Gruszczyńskim malowali pisanki. Ozdabiały je różnymi materiałami: papierem kolorowym, bibułą, brokatem, kolorowymi włóczkami, ziarnami zbóż, kawałkami materiału.

Mali twórcy wykonały ozdoby na jajkach według własnych pomysłów, wykazały się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. Powstały wspaniałe pisanki wielkanocne. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi. Przedszkolaki poznały wiersze, piosenki o tematyce wielkanocnej, oraz stare ludowe zabawy związane z tymi świętami. Święcenie koszyczka z pokarmami, pieczenie bab wielkanocnych, oraz polewanie się wodą w śmingus- dyngus to tradycje, które dzieci doskonale znały i chętnie o nich opowiadały. Jak podkreślił Pan Wójt w koszyczku nie powinno zabraknąć jajek, które są symbolem nowego życia.

Wszyscy wykazali się wspaniałą kreatywnością i aktywnością twórczą. Powstały istne pisankowe cudeńka.- mówi Pan Dyrektor Gruszczyński.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz