Dzień Papieski „Jan Paweł II – Papież Dialogu”

16 października 2013 roku obchodziliśmy w SP w Bolechowicach XIII Dzień Papieski. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmiało „Jan Paweł II – Papież Dialogu”. Uczniowie z klasy VI i V przygotowali uroczysty apel. Na początku poprzez słowa piosenki Magdy Anioł „Lolek” przypomnieliśmy sobie osobę Jana Pawła II. Następnie odnosząc się do hasła XIII Dnia Papieskiego uczniowie przybliżyli pojęcie „dialogu” – czym jest i czym powinien się charakteryzować. Ukazywali, iż prawdziwy dialog to rozmowa, wymiana myśli, poglądów, oczekiwań – odbywająca się w atmosferze wzajemnej życzliwości, wolności z poszanowaniem cudzych zwyczajów i tradycji. I na tym też tle uczniowie pokazali iż, Jan Paweł II jawił się mistrzem dialogu – umiejętności spotkania z drugim człowiekiem, który czasem różni się od nas wyznawaną religią czy przeróżnymi poglądami. Mówili o tym, iż papież zachęcał do wysłuchiwania wzajemnych opinii, szacunku, powstrzymywania się od pospiesznych sądów, zachęcał też do cierpliwości.

Następnie klasa VI z podziałem na role odczytała opowiadanie ,,Potrójne sito Sokratesa”. Autor podkreśla w nim, jak ważne jest to co każdy z nas mówi. Na koniec klasa V przedstawiła inscenizację opowiadania Bruno Ferrero ,,Znak zapytania”. Miała ona na celu, by każdy z nas pomyślał jak ważna jest w naszych rozmowach prawda, szczerość i umiejętność słuchania.

Zatem przesłanie tegorocznego XIII Dnia Papieskiego ,,Jan Paweł II – Papież Dialogu” wybrzmiało – niech każdy z nas uczy się odpowiedzialności za słowo, uczy rozmawiać się ze sobą z szacunkiem i miłością, nie krzycząc i obrażając siebie nawzajem, ale słuchając cierpliwie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz