Dzień Edukacji Narodowej

„Jakże nie pisać wiersza
Jakże nie płonąć w podzięce
Za światło, co się rozszerza
Za dar największy
Za wiedzę.”

Te słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przyświecały akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Bolechowicach. O godzinie 10.00 przybyli do nas znamienici goście: Sekretarz Gminy Sitkówka – Nowiny- pani Izabela Dziewięcka, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli – pan Grzegorz Toporek, radna Wiesława Janus i sołtys Bolechowic- Zbigniew Jantura, aby świętować uroczystość, której początków upatruje się w roku 1773, kiedy to 14 października Sejm Rozbiorowy zalegalizował Komisję Edukacji Narodowej utworzoną z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Uczniowie klasy V, wraz z członkami koła teatralnego, w imieniu całej społeczności szkolnej, poprzez program artystyczny przygotowany pod czujnym okiem pań Katarzyny Ściany i Justyny Wielgus, mieli okazję podziękować nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za ciężką pracę, czujność, poświęcenie i codzienny trud włożony w ich wychowanie. Montaż słowno – muzyczny zawierał wiersze i piosenki specjalnie dobrane i skierowane do każdego nauczyciela. Przedstawienie miało charakter satyryczny, a jednocześnie dydaktyczny i moralizatorski. Nauczyło uczestników akademii, że szkoła to nie tylko wymagania stawiane uczniom, ale również miejsce, gdzie nawiązują się przyjaźnie, gdzie spędza się najmilsze chwile swojego życia. Podczas specjalnej gali oskarowo – jabłkowej każdy z nauczycieli dostał przygotowany specjalnie na tę okazję przez uczniów upominek: dyplom, jabłko i batonika. Inscenizacji towarzyszył chór szkolny przygotowany przez panią Magdalenę Misztal. Występ uczniów wszystkim bardzo się podobał, były gromkie brawa, a to dowód na to, że uczniowie odegrali świetnie swoje role.

Ważnym wydarzeniem w życiu każdego „Pierwszaka” jest dzień ślubowania, wówczas staje się on pełnoprawnym uczniem szkoły. Dzieci na tę chwilę czekają bardzo niecierpliwie. Tego dnia zdają swój pierwszy szkolny egzamin przed dyrektorem szkoły, nauczycielami i rodzicami.

Dnia 11 października 2013 r. oprócz akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbyło się również uroczyste ślubowanie klasy pierwszej. Akademię przygotowali najmłodsi uczniowie wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Misztal. Do uroczystości włączyli się także uczniowie klas starszych. Dzieci pięknie zaprezentowały się w części artystycznej pt. „Smerfy w szkole”, podczas której recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. Pierwszaki z wielkim przejęciem powtarzały za swoją panią słowa uczniowskiej przysięgi, a zaproszeni rodzice i dziadkowie z wielką dumą i wzruszeniem przyglądali się swoim pociechom. Dzieci uroczyście ślubowały, że swoim zachowaniem i nauką będą sprawiać radość swoim rodzicom i nauczycielom. Po części artystycznej dyrektor szkoły Pan Tomasz Gruszczyński przy pomocy dużego ołówka dokonał pasowania na ucznia, podkreślając, iż dzieci wzorowo zdały swój pierwszy egzamin i tym samym stały się pełnoprawnymi uczniami SP w Bolechowicach, natomiast Sekretarz gminy Sitkówka – Nowiny Pani Sekretarz Gminy Sitkówka – Nowiny- Izabela Dziewięcka wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy i upominki. – Ślubowanie oznacza coś nowego w życiu człowieka i dla was zaczął się nowy okres w edukacji – podkreślał pan dyrektor. Ten uroczysty dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów. Goście nie kryli wzruszenia i nie szczędzili braw. Oficjalnie włączeni do społeczności uczniowskiej naszej szkoły zostali: Gruszczyński Wiktor, Kasperek Filip, Kmiecik Nikola, Kruk Julia, Martyniszyn Krzysztof, Litwin Andrzej, Litwin Kacper, Woś Karol, Zalewa Ada, Zalewa Mateusz.

Następnie głos zabrał Pan Dyrektor Tomasz Gruszczyński, który w swym przemówieniu złożył życzenia wszystkim pracownikom oświaty z okazji ich święta, a wyróżniającym się nauczycielom wręczył nagrody: pragnę podziękować Państwu za pasję i entuzjazm w tworzeniu jak najlepszej jakości pracy naszej szkoły. Życzę, aby wszystkie dni w roku szkolnym były radosne, spokojne, pełne zadowolenia, ale i odpowiedzialności za edukację oraz wychowanie młodzieży- życzył Dyrektor Gruszczyński. W imieniu Pana Wójta Stanisława Baryckiego nagrody wręczyła sekretarz Gminy pani Izabela Dziewięcka, a otrzymali ją: pan Dyrektor Tomasz Gruszczyński i pani Ewa Krzysztofek.

Ponad to uśmiechniętym nauczycielom zostały wręczone kwiaty wykonane techniką origami przez dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe.

Całości dopełniła piękna scenografia przygotowana przez panie: Katarzynę Ściana, Magdalenę Misztal, Kingę Kupis, Martę Czwartosz – Mołas i Justynę Wielgus.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz