Pierwszy dzień wiosny – Dzień Wagarowicza

Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście Wiosny. Często ten dzień jest dla uczniów okazją do wagarów. Młodzież naszej szkoły pokazała, że to szczególne święto można spędzić inaczej. W radosnych nastrojach uczniowie „wyszli z ławek”, by bawić się wspólnie z nauczycielami. Program całej imprezy został opracowany przez Samorząd Uczniowski oraz współpracujących z nim nauczycieli. Uroczystość zgromadziła tłumy uczniów, przyciągnęła nawet najzagorzalszych wagarowiczów. Na początku uczniowie klas młodszych mieli możliwość wysłuchania recytacji wierszy Juliana Tuwima przygotowanej przez szóstoklasistów. Uczennica Magdalena Bukowska poinformowała wszystkich, iż Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku poety dla dziedzictwa narodowego, ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima. W tym roku mija 60 lat od śmierci oraz 100 lat od jego poetyckiego debiutu. Następnie w niezwykle poruszający i piękny sposób wykonała ona piosenkę „Wspomnienie” Czesława Niemena do słów Juliana Tuwima.

Wiersze dla dzieci autorstwa Juliana Tuwima stanowią klasykę literatury polskiej dla najmłodszych. Dlatego dzięki występom klasy szóstej mieliśmy okazję usłyszeć takie utwory jak: „Ptasie radio”, „Rzepka”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Okulary”, „Spóźniony słowik”, „Lokomotywa”, „Kotek”, „Dżoncio’, „Bambo”, „Zosia Samosia”, „Słoń Trombalski”, czy „Idzie Grześ przez wieś”. Uczniowie bardzo zaangażowali się to iście wiosenne przedsięwzięcie, gdyż każdy z nich wystąpił w przebraniu nawiązującym do nowej pory roku i do recytowanego przez siebie wiersza. Dowcipne teksty i wspaniała gra aktorska wywołała uśmiech na niejednej twarzy. Swój udział w przedstawieniu miał również pan dyrektor Tomasz Gruszczyński, który śpiewająco i w wiosennym przebraniu wykonał utwór pt.”Taniec” (Skoczył stołek do wiaderka).

Następnie wszyscy udali się na salę gimnastyczną. Tam czekał już pan Maciej Świt, który przeprowadził pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Mieliśmy okazję obserwować resuscytację krążeniowo-oddechową, pozycję boczną bezpieczną, wzywanie pomocy. We wszystkich tych czynnościach brali udział uczniowie naszej szkoły. Dzieci bardzo dobrze wykazywały się wiedzą na ten temat, z chęcią zgłaszały się aby sprawdzić swoje umiejętności ćwicząc na panu Maćku i na fantomach, które nasza szkoła otrzymała od Jurka Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
To jednak nie był  koniec atrakcji. Najciekawsza część imprezy, na którą czekali wszyscy, rozpoczęła się tuż po inscenizacjach. Był to turniej „Wiosenne Potyczki”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły od przedszkolaka aż po szóstoklasistę. I tak dzieci maiły okazję zmierzyć się w następujących konkurencjach:

  1. GORTAT- każda drużyna z klasy miała 5 rzutów piłeczką pingpongową do worka. Za każdy rzut otrzymywała 5 punktów. Ekspertem w tej konkurencji był nauczyciel wychowania fizycznego, pan Maciej Świt.
  2. DOKTOR HOUSE- każda klasa otrzymała bandaż, którym miała zabandażować przedramię jednemu z kolegów. Ekspertem w tej dziedzinie była instruktor PCK, pani Agnieszka Porzucek.
  3. MATEJKO- Każda klasa losowała reprodukcję obrazu. Zadanie polegało na namalowaniu tego obrazu przez uczestnika z zabandażowaną w poprzednie konkurencji ręką..Końcowy efekt oceniała pani Marta Czwartosz – Mołas.
  4. PITAGORAD – każda klasa otrzymała wymieszane w workach kolorowe piłeczki. Należało rozdzielić je i policzyć ile jest piłeczek w każdym kolorze i ile jest ich łącznie. Oceniana była również szybkość wykonania zadania. Ekspertem w tej konkurencji była pani Bogna Kuźmuk- nauczyciel matematyki.
  5. BYSTRE OKO – wylosowanej z klasy osobie zawiązywano oczy. Następnie osoba ta miała pomalować kogoś ze swojej drużyny. Efekt końcowy oceniała pani Anna Koprowska.
  6. GREENPEACE – wylosowana osoba wykonywała kwiat z papieru techniką orgiami. Punkty za tę konkurencję przyznawała pani Katarzyna Pabian.
  7. LEONARDO DA VINCI – każda z klas losowała worek z różnymi przedmiotami. Zadaniem klasy było wykonanie przedmiotu użytecznego w życiu codziennym. Punktacji podlegał pomysł i wykorzystanie jak największej liczby przedmiotów. Ekspertem była pani Agnieszka Wypych.
  8. PICOLO CORO SOLO – Z każdej klasy losowo wybrany uczeń miał za zadanie wykonać acapella jedną dowolną piosenkę. Zadaniem eksperta, pani Magdaleny Krzyważni, było ocenić oryginalność wykonania i dobór repertuaru.
  9. NIEMANG – Drużyna złożona z 3 uczniów losuje z worka jakiś przedmiot i nazywa go po angielsku i niemiecku. Ekspertkami były panie Sylwia Skrzyniarz i Katarzyna Ściana.
  10. WIERSZOKLETA – Wybrane z klasy osoby w ciągu 10 minut miały ułożyć rymowankę związaną z wiosną i dniem wagarowicza oraz zaprezentować swoje dzieło na forum. Ekspertem była pani Justyna Wielgus.

Ocenie podlegało również przebranie każdego ucznia. W tej konkurencji najlepiej wypadła klas VI wraz z wychowawczynią, panią Katarzyną Pabian.

Zgromadzeni na sali uczniowie oraz nauczyciele z zapartym tchem czekali na rozwój rozgrywek, gorącymi okrzykami dopingowali swych kolegów i radośnie wyrażali swój entuzjazm, gdy drużyna uczniów zdobywała kolejne punkty.

Chociaż pogoda nie dopisała , nie nudziliśmy się tego dnia w szkole. Okazało się, że Dzień Wagarowicza można ciekawie spędzić w murach szkoły. Słowem – pierwszy dzień wiosny  był bardzo wesoły  i ten nastrój udzielił się wszystkim na długi, długi, długi czas.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz