Jasełka bożonarodzeniowe

Jasełkowe spotkania stają się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt Bożego Narodzenia oraz obchodów Nowego Roku. Taka radosna i życzliwa atmosfera była obecna w Szkole Podstawowej w Bolechowicach, bowiem 12.12.2012 r. odbyły się szkolne Jasełka. Po raz kolejny w sali gimnastycznej naszej szkoły zabrakło miejsc siedzących. Odwiedziło nas około 200 mieszkańców Woli Murowanej i Bolechowic. Obecni byli znamienici goście: Włodarz Gminy Sitkówka-Nowiny, Pan Stanisław Barycki z małżonką, v-ce Wójt Pan Krzysztof Rym, Przewodniczący Rady Gminy Pan Sebastian Nowaczkiewicz, przedstawiciele Rady Gminy oraz zespół ludowy Bolechowiczanie, który to przywitał wszystkich przybyłych na jasełka pięknym wykonaniem kolęd i pastorałek.

W bożonarodzeniowy klimat wprowadził uczestników spotkania występ naszych najmłodszych uczniów. Przedszkolaki przygotowane przez panią Ewę Krzysztofek pięknie przedstawiły spektakl pt. „Choinka”. Dzieci śpiewały, tańczyły, klaskały, ubierały choinkę. Maluchy zachwyciły nie tylko aktorskim talentem, ale również pięknymi strojami. W przedstawieniu wziął również udział jeden rodziców – pan Emil Gołuch.
Wszyscy widzowie byli zauroczeni charakterem przedstawienia i radością płynącą z aktywnego uczestnictwa najmłodszych dzieci.

Jednak główne przedstawienie narodzin Jezusa Chrystusa pt. „Piekło i niebo przed sobą macie” przygotowały klasy IV-VI pod kierunkiem Pań Iwony Wajnberger-Korban i Magdaleny Krzyważni. Ten niezwykle barwny i interesujący spektakl rozpoczęto polonezem do kolędy „Bóg się rodzi…” w wykonaniu zespołu ludowego „Promyki”.

Tegoroczne jasełka miały bardzo ciekawy i oryginalny scenariusz. Nawiązywały bowiem do czasów obecnych. Była mowa o tym, że współcześni ludzie w czasie świąt Bożego Narodzenia skupiają się głównie na kupowaniu prezentów, jedzeniu, oglądaniu telewizji, a nie na celebrowaniu tego co najważniejsze – Narodzin Chrystusa. W tym roku oprócz tradycyjnych postaci: Maryi z Józefem, pasterzy, Śmierci, królów, aniołów, diabłów Boruty i Lucyfera w przedstawieniu pojawili się także inni bohaterowie: Mama, tata, córka – Ewa, synek – Wojtek, św. Mikołaj.
Trzeba tak zająć świętujących przyziemnymi rzeczami, żeby zapomnieli co w ogóle świętują. – Trzeba ludzi skusić, żeby nie udało ich się nawrócić – wołały diabły Boruta i Lucyfer.

Aktorzy wiernie odtworzyli swoje role. Prawdziwa szopka, wraz z rozjaśnionym niebem, iluminacja świetlna, stroboskopy tworzące jeden z elementów scenografii, współczesny dom, najprawdziwsze piekło. Wszystko to dodało spektaklowi prawdziwego uroku i magii Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie było uświetnione śpiewem kolęd w wykonaniu naszego szkolnego chórku. Pomogło nam to choć na chwilę – przenieść się do tak odległych czasów i uczestniczyć w historii narodzin naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa. Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem publiczności za piękne wykonanie przedstawienia.
Po jasełkach nadszedł czas na wystąpienia gości, wspólne kolędowanie i opłatek. W czasie tego miłego spotkania była okazja, by wymienić poglądy, podyskutować o minionym czasie i o nadziejach związanych z nowym rokiem. Rozmowom towarzyszyły życzenia, aby nowy 2013 rok niósł ze sobą szczęście i pomyślność. By nie był gorszy od tego, który właśnie odchodzi.

Było to naprawdę wyjątkowe widowisko na wysokim poziomie, z piękną scenografią i efektami specjalnymi – mówił Pan Wójt Stanisław Barycki.
Za dostarczenie wielu przeżyć artystycznych i duchowych – dziękował również Przewodniczący Rady Gminy – Pan Sebastian Nowaczkiewicz.

Radosnych, ciepłych, spędzonych w gronie rodzinnym Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzył wszystkim zebranym Pan Dyrektor Tomasz Gruszczyński.

Artykuły na portalu Echo Dnia:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz