Wizyta w DPS w Kielcach

W dniu 12.04.2012 r. Dziecięcy Ludowy Zespół Taneczny działający przy Szkole Podstawowej w Bolechowicach oraz lokalny Zespół Ludowo – Obrzędowy „Bolechowiczanie” odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej. Głównym celem wizyty było spotkanie z pensjonariuszami, dla których obydwa zespoły przygotowały występ wokalny i taneczny.
Uczniowie zatańczyli: Poloneza, Chodzonego, Skakanego, Walczyka i Krakowiaka. Zaśpiewali również piosenkę ludową pt. „Czerwone jabłuszko”. Choreografię przygotował nauczyciel SP w Bolechowicach. Wyrazem wdzięczności zgromadzonej publiczności były gromkie brawa i łzy wzruszenia. Za wspaniały występ dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom.
W dowód przyjaźni i nawiązanej współpracy uczniowie wręczyli stroiki świąteczno- wiosenne na ręce pani kierownictwa: pani Edyty Białej oraz pana Jarosława Miarki.
Na tą okazję upominki zostały własnoręcznie wykonane na zajęciach świetlicowych.
Pensjonariusze wysłuchali też wiele piosenek ludowych i biesiadnych w wykonaniu uczniów i zespołu „Bolechowiczanie” m.in.
„Leć głosie po rosie”, „Płynie potok doliną”, „Kare kunie” oraz piosenkę na wesoło „Ucieszta się ludzie”. Na koniec wizyty zaśpiewano:
„Żegnamy Was kochani
Po prostu brak nam słów,
Żegnamy Was z nadzieją,
Że się spotkamy znów”.
Dyrektor szkoły razem z organem prowadzącym bardzo wspierają i propagują działalność amatorskiego zespołu dziecięcego oraz zespołu „Bolechowiczanie”.
Poprzez udział w zajęciach tanecznych uczniowie szkoły w Bolechowicach rozwijają swoją wiedzę na temat tradycji ludowych, obrzędów i folkloryzmu naszego regionu. Wizyta w DPS-ie przy ul. Jagiellońskiej nie jest pierwszą a pewnie nie ostatnią tego typu wizytą dzieci. Uczniowie od wielu lat ściśle współpracują z DPS w Zgórsku występując kilka razy do roku z okazji różnego rodzaju świąt bądź uroczystości
– Rozpoczęte przez nas działania i przedsięwzięcia zamierzamy dalej kontynuować, aby propagować kulturę naszej „ małej ojczyzny” – wypowiedział się Tomasz Gruszczyński – koordynator i pomysłodawca założenia zespołu.
– W ramach współpracy z zespołem Ludowym „Bolechowiczanie” odbywają się cyklicznie warsztaty kulinarne, wyjazdy na występy dla kuracjuszy do Buska Zdrój i DPS w Zgórsku i Kielcach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz