I Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

Kolędy i Pastorałki towarzyszą katolikom podczas celebracji świąt Bożego Narodzenia. Nie tylko utwory Chopina ale także pieśni bożonarodzeniowe świadczą o kulturze naszego narodu. Przez Polaków szczególnie lubiane i cenione, z pietyzmem kultywowane są ważnym elementem tożsamości narodowej. Polska tradycja przewiduje śpiewanie kolęd aż do święta Ofiarowania Pańskiego, czyli do 2 lutego.
Dnia 31 stycznia 2012 roku w Szkole Podstawowej w Bolechowicach odbył się I Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Spotkanie zainaugurował występ taneczny wychowanków szkoły organizującej turniej, brawurowo wykonany przez Dziecięcy Zespół Ludowy. Następnie głos zabrał Pan dyrektor Tomasz Gruszczyński, który serdecznie przywitał zaproszonych gości, szanowne jury, w skład którego weszli Stanisław Barycki – Wójt Gminy Sitkówka – Nowiny, Anna Kustra – przedstawiciel UJK w Kielcach, Andrzej Piotrowski – choreograf WDK, Mirosław Smerdzyński – major WP, Eugenia Lange oraz rodziców, tłumnie przybyłych na ten wyjątkowy koncert. Występy uczestników odbywały się w dwóch turach podzielonych według kategorii wiekowej. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie klas I-III. Najpierw współzawodniczyli ze sobą soliści, następnie zespoły muzyczne. Po skończonym etapie następowała 15 minutowa przerwa, podczas której odbywały się obrady jury. Drugą część widowiska zainicjował występ lokalnego zespołu ludowego „Bolechowiczanie”, który wykonał kolędę „Wielka Boska moc”. Następnie do zmagań na scenie przystąpili uczniowie, uczęszczający na co dzień do starszych klas szkoły podstawowej.
Po burzliwych obradach członków jury odbyło się przyznawanie nagród: miejsce I w kategorii klas I – III soliści – uczennica Szkoły Podstawowej nr 15 Anna Kruk i zespół – Szkoła Podstawowa w Nowinach, w kategorii klas IV – VI soliści – uczennica Szkoły Podstawowej nr 7 Patrycja Duda i zespół – Szkoła Podstawowa w Bolechowicach. Młodzi artyści otrzymali m.in. DVD, radiomagnetofon, globus, słowniki i książki (literaturę młodzieżową i podróżniczą) oraz inne pomoce dydaktyczne które niewątpliwie uatrakcyjnią każdą lekcję, a tym samym zachęcą uczniów do zgłębiania cennej wiedzy.
Upominki zostały ufundowane przez Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bolechowicach Tomasza Gruszczyńskiego. Każda reprezentacja szkoły, która wzięła udział w tych muzycznych zawodach otrzymała pamiątkowy puchar a opiekunowie przygotowujący uczniów – dyplomy. Upominki w postaci smyczy, plansz dydaktycznych i płyt Leksykon Muzyki Kielecczyzny ufundowali Stanisław Barycki Wójt Gminy Sitkówka – Nowiny i Mirosław Smerdzyński major Wojska Polskiego. Krótkie podsumowanie wygłosili także eksperci, oceniający występy młodych muzyków. Bardzo przychylnie wypowiedzieli się na temat poziomu merytorycznego przeglądu oraz wyrazili nadzieję na kolejne edycje konkursu w następnych latach. Końcowym akcentem stały się pamiątkowe zdjęcia wszystkich uczestników oraz zaśpiewanie kolędy wraz z zespołem „Bolechowiczanie”.
I Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek, którego trudu organizowania podjęła się Szkoła Podstawowa w Bolechowicach przysporzył uczestnikom, opiekunom oraz publiczności wielu emocji. Ten mini festiwal jest przykładem na to, jak pięknie udaje się realizować edukację muzyczną w pracy pedagogicznej, nie zapominając o pielęgnowaniu starych tradycji. Artystom, ich opiekunom oraz widzom należą się podziękowania. Występ na scenie, przed tak liczną publicznością to nie lada wyzwanie, wymagające dużej odwagi. Tym bardziej cieszymy się, że lista zawodników była tak długa!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkolne wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz